Zasady bezpiecznego składowania i przechowywania materiałów budowlanych

Zasady bezpiecznego składowania i przechowywania materiałów budowlanych

Budowa domu, remont czy nawet drobna przeróbka wymaga zakupu i przechowywania materiałów budowlanych. Warto jednak pamiętać, żeby bezpiecznie przechowywać je na placu budowy czy w magazynie, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, wypadków lub uszkodzeń materiałów. Jakie zasady należy przestrzegać, by przechowywanie było bezpieczne?

1. Wykup odpowiednią powierzchnię

Pierwszym krokiem jest wykupienie odpowiedniej powierzchni na składowanie materiałów. Powinna być ona płaska i utwardzona, najlepiej pokryta asfaltem lub betonem. Niebezpieczne jest przechowywanie materiałów na nieutwardzonych powierzchniach, takich jak trawa czy ziemia, ponieważ mogą się one przewrócić lub osiąść, co równocześnie wpłynie na trwałość materiału.

2. Składowanie materiałów

Materiały należy składować w sposób właściwy, zgodnie z instrukcją producenta lub według zasad panujących na placu budowy. Załadowane na samochód lub przyczepę elementy powinny być odpowiednio zamocowane i zabezpieczone, aby w czasie transportu nie przemieszczały się ani nie spadały na drodze.

3. Przechowywanie materiałów

Podczas przechowywania warto też zadbać o to, aby materiały były osłonięte przed czynnikami atmosferycznymi jak deszcz, grad czy nawet bezpośrednie nasłonecznienie, co może wpłynąć na ich jakość i trwałość. W przypadku długiego składowania warto zabezpieczyć je przed promieniowaniem UV, który wpływa negatywnie na właściwości materiałów. Istotne są też zachowanie odległości między składowanym materiałem, aby uniknąć ich przesuwania się lub uszkodzenia.

4. Zasady dla konkretnych materiałów

Każdy materiał ma swoje indywidualne zasady składowania i przechowywania, zatem warto wcześniej zapoznać się z instrukcją producenta lub poinformować się u specjalisty lub serwisu technicznego. Na przykład składowanie elementów budowlanych musi spełniać o wiele bardziej rygorystyczne wymagania, niż przepisy dla zapraw murarskich.

5. Ochrona materiałów

Ostatnim aspektem jest ochrona materiałów na placu budowy lub w magazynie. Wszystkie materiały budowlane, w tym narzędzia i maszyny, powinny być zabezpieczone przed kradzieżą, co można osiągnąć poprzez zamknięcie ich w specjalnych pojemnikach lub na zamkniętym terenie.

Podsumowując, zasady bezpiecznego składowania i przechowywania materiałów budowlanych są bardzo istotne i mogą wpłynąć na trwałość materiałów oraz zapewnić bezpieczeństwo na placu budowy. Warto pamiętać, że odpowiednio składowane materiały nie tylko są bezpieczne, ale również pozwalają na zwiększenie efektywności projektu budowlanego.