Dachy i pokrycia dachowe: Konstrukcje dachowe i różne rodzaje pokryć dachowych

Konstrukcje dachowe i różne rodzaje pokryć dachowych

W dzisiejszych czasach wybór odpowiedniego dachu nie jest już tylko kwestią estetyki. Dobrze wykonany dach oraz odpowiednio dobrany materiał na pokrycie to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu zamieszkującym. Przekonajmy się zatem, jakie konstrukcje i rodzaje pokryć dachowych są na rynku dostępne.

Konstrukcje dachowe

1. Tradycyjna konstrukcja

Jest to klasyczna konstrukcja, która opiera się na zestawieniu drewnianych belek. Konstrukcja ta posiada szczyt, czyli punkt łączenia dwóch połaci dachowych, co pozwala na odprowadzenie wód opadowych.

2. Wiązary prefabrykowane

To konstrukcja, która nie wymaga użycia drewna – wykonuje się ja z elementów stalowych. Jest to kompaktowe rozwiązanie, które umożliwia stworzenie dużej powierzchni dachowej bez konieczności stosowania niepotrzebnie ciężkiego drewna.

3. Wiązary drewniane klejone

To jedno z najbardziej ekskluzywnych rozwiązań, które wyróżnia się wielką wytrzymałością. Wiązary drewniane klejone składają się z trzech lub czterech kawałków drewna, połączonych ze sobą klejem. Konstrukcja ta jest inwestycją na lata.

Rodzaje pokryć dachowych

1. Dachówki

To jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które świetnie sprawdza się w przypadku klasycznych budynków. Dachówki ceramiczne lub betonowe są łatwe w montażu, a ich kolorystyka i kształt są bardzo zróżnicowane.

2. Blachodachówki

To rozwiązanie dość uniwersalne, które dobrze sprawdzi się zarówno na nowoczesnej, jak i klasycznej architekturze. Blachodachówki są lekkie i łatwe w montażu, a ich wygląd przypomina tradycyjne dachówki.

3. Papy termozgrzewalne

To jedno z rozwiązań idealnych w przypadku dachów ekstremalnych, np. płaskich lub o małym nachyleniu. Papy termozgrzewalne są odporne na działanie wody i promieni słonecznych, co wpływa na ich długowieczność.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego dachu i pokrycia to jedna z najważniejszych decyzji przy budowie lub remoncie domu. Warto zastanowić się nad wyborem konstrukcji, która będzie zapewniać wytrzymałość i estetykę, a także dobrze dobrać materiał na pokrycie, biorąc pod uwagę region zamieszkania i wysokość opadów.