Kable energetyczne — jak je bezpiecznie obciąć?

Prace wykonywane przy sieciach elektrycznych wymagają szczególnej rozważności. Bez względu na to, czy jesteś początkującym majsterkowiczem, czy profesjonalistą z wieloletnim doświadczeniem — BHP nigdy za wiele! Przedstawiamy poradnik o tym, jak bezpiecznie przecinać kable energetyczne. Z nami unikniesz wielu błędów, które mogą sprowadzać ogromne zagrożenie. Zapraszamy do lektury!

Co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie, zanim chwycisz za obcinak do kabli?

Wszelkie manipulacje przy instalacji elektrycznej charakteryzują się podwyższonym ryzykiem wypadku. Nawet najlepszy obcinak nie uchroni Cię przed problemami, jeśli zignorujesz podstawowe zasady. Chcesz wiedzieć, jak wykonać cięcie w sposób całkowicie bezpieczny? Podpowiadamy, czego należy unikać!

Po pierwsze — zawsze zakładaj, że dany kabel energetyczny jest pod napięciem. Stosuj odpowiednie środki ochronne, które pozwolą Ci na zabezpieczenie się przed porażeniem. W Twoim ekwipunku powinny znaleźć się takie elementy jak:

  • rękawice,
  • obuwie elektroizolacyjne,
  • okulary ochronne,
  • dywaniki izolujące od gruntu lub pomost,
  • pierścienie uziemiające,
  • obcinak do kabli.

Po skompletowaniu wymienionych akcesoriów możesz przystąpić do pracy. Jeśli przewód ma zdjętą powłokę izolacyjną, unikaj dotykania, podnoszenia lub przenoszenia elementu. Przetnij wybrany element w jego aktualnej lokalizacji.

Bezpieczne cięcie kabli — jakim wyzwaniom musisz stawić czoła?

Jeśli masz niezbędny osprzęt, najwyższy czas przystąpić do pracy! Pamiętaj jednak, że kable energetyczne mają określoną pojemność. Co to oznacza w praktyce? Otóż nawet po wyłączeniu zasilania przez pewien czas pozostają pod napięciem i generują ryzyko porażenia. Wybierz obcinak z doskonałą izolacją i stosuj wszystkie środki ochronne z naszej listy.

Większe przekroje przewodów wymuszają użycie sporej siły do przecięcia. Sporym wyzwaniem pozostają również warunki lokalizacyjne. Dostęp do wybranego kabla często jest mocno ograniczony, co znacznie podnosi poziom trudności całego przedsięwzięcia. Na szczęście u renomowanych producentów akcesoriów energetycznych znajdziesz profesjonalne obcinaki, które pomogą poradzić sobie z najtrudniejszymi zadaniami.

Jak ciąć kable elektryczne?

W pierwszej kolejności odsłoń żyłę powrotną przewodu i załóż na nią pierścienie uziemiające. Wejdź na pomost izolacyjny i przyłóż urządzenie tnące w wybranym miejscu. Zastosuj szybkie cięcie, a następnie zabezpiecz lokalizację przed dostępem osób postronnych. W zależności od tego, co zamierzasz później wykonać, odłóż obcinak do kabli energetycznych i przystąp do kolejnego etapu robót.

Stosuj się do instrukcji obsługi dostarczanego do każdego produktu. Znajdziesz w niej ważne informacje, jakie pozwolą zachować maksymalny stopień ochrony osobistej. Wybierz akcesoria przystosowane do materiału, z jakiego wykonano okablowanie.

Hurtownia DOKO dostarcza profesjonalne obcinaki do kabli energetycznych, które umożliwią szybkie wykonywanie prac na instalacji. Wejdź na stronę internetową sklepu i skorzystaj ze wsparcia technicznego. Postaw na sprawdzone i niezawodne akcesoria, jakie ułatwią cięcie przewodów i poprawią Twoje bezpieczeństwo.