Wykończenia wnętrz: Sposoby tynkowania, malowania i tapetowania

Wykończenia wnętrz: Sposoby tynkowania, malowania i tapetowania

Każde wnętrze potrzebuje dopracowania, a sposobów na to jest wiele. Tynkowanie, malowanie i tapetowanie są jednymi z najpopularniejszych sposobów na wykończenie pomieszczeń. Jakie są ich zalety i wady?

Tynkowanie – zalety i wady

Tynkowanie to jedna z klasycznych metod wykończenia ścian. Zalety to przede wszystkim możliwość uzyskania gładkiej i równej powierzchni. Wady to dłuższy czas wykonania oraz często większe koszty w porównaniu z malowaniem czy tapetowaniem.

Można też zdecydować się na tynkowanie ozdobne, dzięki czemu na ścianie pojawi się ciekawy wzór lub faktura. W takim przypadku należy jednak liczyć się z jeszcze większymi kosztami.

Malowanie – z czym się to wiąże?

Malowanie ścian wydaje się być najprostszą metodą na wykończenie pokoju. Wystarczy kupić farbę i pędzel lub wałek i już można zacząć pracę. Najważniejszą zaletą malowania jest dostępność farb – na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb, w różnych kolorach i o różnych właściwościach.

Wadą malowania jest natomiast konieczność nakładania kilku warstw farby, co może prowadzić do powstania nierówności. Dodatkowo, źle dobrany rodzaj farby może spowodować, że kolor na ścianie będzie odbiegał od oczekiwanego.

Tapetowanie – jakie korzyści?

Tapetowanie to jedna z metod, które pozwala na uzyskanie ciekawych wzorów i kolorów na ścianie. Dzięki dzisiejszej technologii tapety coraz częściej przypominają tkaniny lub faktury materiałów, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność.

Głównym plusem tapetowania jest też szybkość wykonania pracy i atrakcyjna cena. Brak problemów z kilkukrotnym malowaniem, czy czyszczeniem tak jak w przypadku tynkowania.

Podsumowanie

Ostatecznie wybór sposobu wykończenia ścian zależy od naszych wyobrażeń o efekcie końcowym, jak i od funduszy, jakie mamy na to przeznaczone. W każdej z metod, istotne jest prawidłowe przygotowanie podłoża do wykończenia, dokładne maskowanie i pilnowanie odpowiednich warunków w trakcie prac.