Stosowanie kukurydzy kiszonej w karmieniu zwierząt hodowlanych.

Kukurydza kiszona jest jedną z wielu form kukurydzy, jaką można podawać zwierzętom hodowlanym jako pokarm. Ze względu na swoje liczne zalety cieszy się ona dobrą opinią wśród hodowców, którzy szczególnie polecają ją do karmienia bydła mlecznego.

Dlaczego bydło mleczne?

Takie bydło potrzebuje szczególnie dużo energii oraz pożywnej karmy, aby prawidłowo się rozwijać i dawać mleko wysokiej jakości jako produkt końcowy. Kiszona kukurydza zapewnia wszystko, co bydłu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i niezachwianego rozwoju.

Dlaczego kukurydza kiszona, to najlepszy pokarm dla bydła?

Oprócz dostarczania wszystkich potrzebnych składników odżywczych jest również bardzo dobrze trawiona przez bydło i to już w samych żwaczach, dzięki temu więcej skrobi trafia do jelita cienkiego, gdzie jest trawiona, co daje zwierzętom więcej tak potrzebnej energii. Jest to również wartościowy pożywny pokarm, który nie zawiera żadnych substancji antyżywieniowych, czego nie można powiedzieć o innych karmach dla zwierząt.

Czy kiszona kukurydza ma wady?

Tak jak wszystko inne zakiszona kukurydza również ma wady. Przede wszystkim podczas procesu kiszenia trzeba być bardzo ostrożnym, aby cały proces kiszenia wykonać poprawnie. Źle wykonany proces lub potem złe zabezpieczenie albo złe przechowywanie może doprowadzić do znacznego obniżenia jakości, lub całkowitego zepsucia, co narazi hodowcę na straty finansowe. Sama kukurydza jeszcze przed kiszeniem również ma wady. Do największych należy duża zawartość wody, dlatego po zebraniu trzeba ją osuszyć, a potem poddać np. procesowi kiszenia. Jeżeli osuszenie było wykonane nieprawidłowo, to zakiszona kukurydza nie będzie dobrej jakości, ponieważ już produkt wyjściowy był słaby. Jakość pożywienia jest bardzo ważna, a w przypadku kukurydzy kiszonej łatwo o jej pogorszenie, wystarczy drobny błąd w jednym z procesów.

Czy inne zwierzęta hodowlane również można karmić kukurydzą kiszoną?

Kukurydza kiszona, jak każda inna odmiana kukurydzy jest pokarmem uniwersalnym, co oznacza, że nadaje się do karmienia wszystkich zwierząt w gospodarstwie, nie tylko bydła. Jako karma wysokiej jakości dostarczy zwierzętom wszystkie niezbędne składniki, jednak lepszym rozwiązaniem jest dopasować konkretną formę kukurydzy do potrzeb zwierząt, aby najlepiej zaspokoić ich potrzeby żywieniowe. Kukurydza oferuje wiele form i warto z tego skorzystać. Im lepsza jakość pożywienia, tym zdrowsze, silniejsze i bardziej wydajne zwierzęta dające produkty z wyższej półki. Chociażby z tego powodu dobrze jest im zapewnić najlepsze warunki żywieniowe.

Kiszona kukurydza podsumowanie

Jest to pasza wysokiej jakości, którą warto stosować do karmienia zwierząt hodowlanych, a szczególnie bydła. O jej przydatności oraz jakości świadczy fakt, że już od wielu lat jest karmą na polskich farmach. Każdy karmi zwierzęta tym, co uważa, ale jeżeli chce im zapewnić dobrą karmę o wysokich walorach o odżywczych, to kukurydza np. w formie kiszonej będzie dobrym wyborem.